Ara
  • Veg Things

NASIL VEGAN OLDUM?

Güncelleme tarihi: 10 Ağu 2020

Vegan bir hayata başlama, genel olarak önce çevreye ve yaşayan her canlıya karşı duyarlılık, konuyu enine boyuna araştırma, psikolojiyi hazırlama gibi bir takım süreçlerden geçerek gerçekleşiyor. Ama benim veganlığa girişim çok ani ve biraz tersten oldu. Yani önce vegan oldum sonra araştırmaya başladım.


SIRADAN BİR GECEDE VE 1 GÜN İÇİNDE NASIL VEGAN OLDUM?


BİR VİDEO İZLEDİM VE HAYATIM DEĞİŞTİ.

Haber sitelerindeki içi boş haber başlığı gibi oldu biraz ama gerçekten tek bir Youtube videosuyla hayatım değişti. Ben çok et düşkünü biri değildim. Hatta kırmızı eti çocukluğumdan beri %90 kıyma şeklinde tüketiyordum. Bir tek balık benim için farklı bir yerdeydi. Haftada minimum 2 kere balık yiyordum. Süt ürünleri kısmına gelirsek sadece laktozsuz süt içebiliyordum o da kahveyle. Peynirsiz kahvaltı yapamayanlardandım. Her sabah Bostancı-Karaköy motoruyla işe giderken yemek için akşamdan peynirli sandviçimi hazırlardım. Neyse şimdi yediğim içtiğim benim olsun ben gördüğüm videoya geçeyim.


19 Mayıs 2019 günü hayatıma veganlıktan bihaber devam ederken takip ettiğim bir kanalın akşam saatlerinde yayınladığı "Bir Vegana Sorduk!" başlıklı videosunun bildirimi telefonuma düştü. Yatmadan önce bir bakayım dedim. Bahsettiğim videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.Itır İrem konuyu muhteşem bir pozitiflikle ve o kadar anlaşılır bir şekilde özetleyip açıklamıştı ki kafamın içinde bir düğmeye basılmış gibiydi. Ertesi sabah kalktığımda yüreğime öküz oturmuştu. Her sabah denize karşı keyif yaparak tatlı tatlı yediğim peynirli sandviç boğazımdan zor geçti. Bugüne kadar hiç vegan arkadaşım olmamıştı ya da ben hiç dikkat etmemiştim. Süt endüstrisi üstüne 1 saniye bile düşünmeden nasıl bu yaşıma kadar yaşadığımı aklım almıyordu. O bir günün içinde beynimden ve kalbimden geçenleri size tarifleyebilmem mümkün değil.


Videoyu izlememin üstünden 24 saat bile geçmeden vegan olmaya karar verdim ve öğle yemeğimden itibaren veganlığın beslenme tarafına başladım. Beslenmeye olan ilgimden dolayı hangi ürünlerin vegan olduğunu zaten biliyordum. İlk 3 gün herhangi bir zorluk çekmedim. Konuyla ilgili Youtube videoları izlemeye başladım. Özellikle başlangıç noktam Itır İrem olduğu için onun bahsettiği kaynaklara bakmaya başladım.


NE OLDUYSA 3 GÜN SONRA OLDU.

3. gün bittiğinde ben de bitmiş gibiydim. Beynim sanki kafamın içinde değil de benden bağımsız bir yerlerdeydi. Aşırı halsiz ve bayılacak gibi hissediyordum. Bu yaşadıklarımı özellikle yazmak istiyorum çünkü o sıralar benim yaşadıklarımı yaşayan tek bir vegana bile rastlamadım. Gittiğim spor salonunda tesadüfen eskiden vegan beslenen biriyle karşılaştım ve ona danıştığımda da hiç böyle bir şey yaşamadığını söyledi. Vegan beslenmeye geçiş yapan herkes başlangıçtaki hazım problemleri, dışardan gelen tepkiler gibi bambaşka olumsuzluklardan bahsediyordu. Bir şeyleri yanlış yapıyor olmalıydım ve araştırmadan bu işe giriştiğim için pişman olduğum tek an buydu. Ne yapacağımı bilemeyerek panikledim ve acilen evimizin yakınında, endüstriyel üretim yapmadığını öğrendiğim bir çiftliğin ürünlerinin satıldığı bir dükkan bularak ordan yumurta ve peynir aldım. Mahallenin balıkçısından oltayla denizden tutulduğunu söylediği balıktan aldım. Veganlığın sağlıklı bir şey olduğu fikrinden hızla uzaklaşıyordum. O ana kadar veganlığın daha çok etik yönünü düşünerek hareket etmiştim. Bu yaşadıklarımdan sonra sağlık tarafı daha fazla dikkatimi çekmeye başladı. Hemen Murat Kınıkoğlu'nun "Vegan Beslenme" kitabını alıp okumaya başladım. Aldığım vegan olmayan ürünleri de vicdani olarak sadece 1 öğün tüketebiliyordum ve tamamen vegan beslenmeye yavaş yavaş geçmeye karar verdim. Bu yavaştan kastım aylar değil sadece 1 haftaydı. Kendime sadece 1 hafta verdim çünkü zaten her vegan olmayan yiyeceği tükettiğimde içimde psikolojik savaşlar veriyordum. Bu süreçte hem psikolojimi biraz daha hazırlayacak hem de konuyu biraz daha araştırma fırsatı bulacaktım. Bu buhranlı dönemimi daha fazla anlatıp sizi sıkmak istemem ama özetle ilk 1 haftam gerçekten gel-gitlerle, baş ağrılarıyla ve halsiz bir şekilde geçti. Kendime tanıdığım sürenin sonunda da hem başlangıç seviyesinde bilgiler edinmiş hem de psikolojik olarak biraz daha hazırlanmıştım. Eğer vegan olduysanız ve siz de bu tip şikayetler yaşadıysanız/yaşıyorsanız bu bölümü bitirmeden önce bu yaşadıklarımın ne olduğunu çok sonradan öğrendiğim ve yalnız olmadığım için rahatladığım şu kaynağa bir göz atmanızı öneririm.


2 HAFTA SONRA

Kendime izin verdiğim 1 haftanın sonunda tamemen vegan beslenmeye geçiş yaptım ve yaklaşık 2 haftanın sonunda olumlu etkilerini görmeye başladım. İş tempomdan dolayı haftanın sadece 1 günü spora gidebiliyordum. En büyük farkı spordaki performansımda gördüm. Veganlık öncesinde en nefret ettiğim, yaparken 2. dakikanın sonunda nefes nefese kaldığım kardiyo antrenmanları neredeyse en sevdiğim antrenmanlara dönüştü. Hatta spor hocamın "Nilüfer bir dur! Duvarı kırıp gidecek gibisin." dediği bile oldu. Sanki damarlarım sonuna kadar açılmış da kanım dev bir şelale gibi akıyor hissiyatına girdim.


Yaşadığım bir diğer olumlu şey uyku sürelerimin kısalmasıydı. Normalde uyumayı aşırı seviyor, 8 saat uyusam bile yorgun ve zor kalkıyordum. Vegan beslenmeye geçtikten sonra 6 saat uyku bile yeterli geliyordu ve sabahları daha enerjik uyanmaya başladım. Belki "6 saat uyku da çok" diyenleriniz olacaktır ama bu benim için gayet tatmin edici bir fark diyebilirim.


1 ayın sonlarına yaklaşırken Netflix'te eşimle beraber izlediğimiz "What The Health" belgeseli sayesinde eşim de vegan beslenmeye başladı. O benim başlarda yaşadığım hiçbir problemi yaşamadı. Hatta Rennie ya da Talcid almadan geçirdiği tek bir akşam bile olmazken veganlık sonrası böyle bir sıkıntısı kalmadı.


Keşke başlangıçta daha bilinçli olup kan testi yaptırmış ve karşılaştırma fırsatı bulmuş olsaydım ama vegan beslenmeye başladıktan 3 ay sonra test yaptırdığımda her şey normal ve yolunda gözüküyordu. Bir tek B12 seviyem normal değerlerdeki alt sınıra daha yakın olduğu için beslenme uzmanım Kevser Başkara B12 takviyesi almamı tavsiye etti.


Son olarak bu yazdıklarımın hepsinin benim kişisel deneyimlerim olduğunu eklemek isterim. Size benim başlangıçta yaptığım şeyi asla yapmamanızı ve vegan beslenmeye mutlaka bir doktora danışarak, nasıl beslenmeniz gerektiğini araştırarak girişmenizi şiddetle tavsiye ederim. Şu an hayatıma bir beslenme uzmanına danışmış ve düzenli kan testlerimi yaptırarak devam ettiğimi bilin. Hepinize sağlıklı günler dilerim.67 görüntüleme0 yorum